I. W PUP wykorzystuje się następujące środki wspierające komunikowanie się:
1. strona internetowa PUP: slupca.praca.gov.pl,
2. strona BIP: www.bip.pup-slupca.pl,
3. poczta elektroniczna : pup@pup-slupca.pl,
4. faks 63 275 14 44.
II. W PUP klientów w języku migowym obsługuje Pani Anna Wittig – pokój nr 206.
W przypadku braku możliwości zapewnienia realizacji świadczenia przez pracownika PUP, zapewnia się osobie uprawnionej podczas załatwiania spraw w PUP dostęp do świadczenia usług tłumacza PJM, SJM lub SKOGN.
Świadczenie jest bezpłatne dla osoby uprawnionej, będącej osobą niepełnosprawną w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. z 2023r. poz. 100 z późn. zm.).
Osoba uprawniona będąca osobą niepełnosprawną w rozumieniu ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych jest zobowiązana zgłosić chęć skorzystania ze świadczenia ze wskazaniem wybranej metody komunikowania się, do PUP, co najmniej na 3 dni robocze przed tym zdarzeniem, z wyłączeniem sytuacji nagłych.
Zgłoszenie powinno zawierać informacje zawarte w formularzu. Zgłoszenia można dokonać:
1. elektronicznie na adres: pup@pup-slupca.pl,
2. faksem na numer: 63 275 14 44,
3. złożyć w Sekretariacie PUP.
Po dokonaniu zgłoszenia PUP zapewnia obsługę osoby uprawnionej, w terminie przez nią wyznaczonym lub z nią uzgodnionym. PUP, w przypadku braku możliwości realizacji świadczenia usług tłumacza PJM, SJM i SKOGN zawiadamia wraz z uzasadnieniem osobę uprawnioną, wyznaczając możliwy termin realizacji świadczenia lub wskazując na inną formę realizacji przysługujących uprawnień.
III. Osoba uprawniona ma prawo do skorzystania z pomocy osoby przybranej, tj. osoby, która ukończyła 16 lat i została wybrana przez osobę uprawnioną w celu ułatwienia porozumienia z osobą uprawnioną i udzielenia jej pomocy w załatwieniu spraw w urzędzie) w kontaktach z PUP.
Prawo to może być ograniczone wyłącznie ze względu na zasady określone w przepisach ustawy z dnia 5 sierpnia 2010 r. o ochronie informacji niejawnych (Dz. U. z 2023r. poz. 756 z późn. zm.).
W przypadku skorzystania przez osoby uprawnione z prawa, o którym mowa w pkt 1, PUP nie może wymagać przedstawienia dokumentów potwierdzających znajomość PJM (polski język migowy), SJM (system językowo-migowy) lub SKOGN (sposób komunikowania się osób głuchoniewidomych) przez osoby przybrane.