Europejski Fundusz Społeczny Plus (EFS+) jest głównym instrumentem Unii Europejskiej służącym inwestowaniu w ludzi. Dzięki budżetowi na lata 2021–2027 w wysokości niemal 99,3 mld euro EFS+ będzie nadal wspierać unijną politykę społeczną oraz w dziedzinie zatrudnienia, edukacji i rozwoju umiejętności, a także reformy strukturalne w tych obszarach.
Fundusz jest również jednym z fundamentów odbudowy społeczno-gospodarczej Unii po pandemii koronawirusa, która spowodowała odwrócenie tendencji wzrostowych w zakresie udziału w rynku pracy, naraziła systemy na szereg wyzwań oraz zwiększyła nierówności. EFS+ jest jednym z kluczowych instrumentów Unii pomagających państwom członkowskim w stawianiu czoła tym wyzwaniom.
W ramach polityki spójności EFS+ kontynuuje misję wspierania spójności gospodarczej, terytorialnej i społecznej w UE – zmniejszając dysproporcje między państwami członkowskimi i regionami.
Cele szczegółowe EFS+ obejmują przede wszystkim:
- inwestowanie w młodych ludzi, którzy zostali szczególnie dotknięci kryzysem społeczno-gospodarczym po pandemii koronawirusa;
- wsparcie dla osób, które znalazły się w bardzo trudnej sytuacji życiowej (utrata miejsca pracy, redukcja dochodów);
- wspieranie innowacji społecznych przez nowy komponent EFS+ dotyczący zatrudnienia i innowacji społecznych;
- wspieranie polityki zatrudnienia, mobilności pracowników, ich edukacji czy też wyłączenia społecznego;
- wspieranie transformacji cyfrowej i ekologicznej;
- tworzenie miejsc pracy dzięki umiejętnościom na rzecz inteligentnej specjalizacji;
- doskonalenie systemów kształcenia i szkolenia.